انعطاف در تولید و تاثیر آن در سودآوری

تولیدات انعطاف پذیر

آنچه در این مطلب می خوانید:

امروزه با توجه به کاهش زمان ورود به بازار و نیازهای مشتریان، تولیدکنندگان باید نیازهای مشتریان را برآورده کنند و راه و روش جداگانه ‌ای برای پیشرفت داشته باشند تا بتوانند نسبت به رقبای خود در سطح بالاتری قرار بگیرند .در واقع انعطاف در تولید یکی از مبحث‌ های مورد توجه تولیدکنندگان است.

با توجه به تغییر بازارهای کسب ‌و کار همچنین تنوع ‌طلبی مشتریان در تقاضاهایی که دارند انعطاف در تولید تبدیل به یک امر مهم در صنعت بازارهای کسب ‌و کار شده ‌است. با توجه به تنوع‌ طلبی مشتریان در تقاضای خود و موردی که بسیار مهم است از مد افتادگی سریع محصولات تولیدکنندگان به این نتیجه رسیده‌ اند که با استفاده از سیستم‌ های تولید انبوه نمی ‌توانند در این بازار با رقیبان خود به رقابت بپردازند.

عموما استفاده از تولید محصولات جدید، یا ارتقاء محصولات فعلی، هدفی بود که برای تداوم و سود آوری شرکت ‌ها در این شرایط مورد استفاده قرار می‌ گرفت. اما در هر دو مورد به سیستم‌ های تولیدی نیاز بود، که تقاضای بازار را با یک زمان کوتاه و با کیفیت بالا برآورده سازند  تا هم انتظارات مشتریان را برآورده کرده باشند و هم باعث سود دهی بیشتر شده باشد. بنابراین انعطاف در تولید برای برآورده ‌سازی این تقاضا ها از ۳ دهه گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است.

 مزیت انعطاف در تولید

با استفاده از انعطاف در تولید بالا مدیریت منابع آسان‌ تر شده و با استفاده از امکانات تولید کننده مانند زمان و ماشین ‌آلات و استفاده از آن ‌ها می‌ شود بیشترین کاربرد انعطاف ‌پذیری تولید در شرکت ‌ها و تولیدی ‌های در مقیاس کوچک اما با کارایی‌ های نزدیک به تولید انبوه است . اما انعطاف در تولید، ‌ضعف‌ هایی نیز دارد که آن‌ هم هزینه بالای اجرای آن می ‌باشد که ممکن است هر تولیدکننده ‌ای نتواند از پس هزینه ‌های این سیستم بر بیاید.

انعطاف در تولید

اهداف انعطاف‌ پذیری در تولید

با استفاده از انعطاف‌ در تولید می ‌توان ایده‌ های جدید را به محصولات تبدیل کرد همچنین بهره ‌وری از محصولات تولید شده در این روش به ‌شدت بالا می‌ رود .با استفاده از اهداف انعطاف در تولید می‌ توان افراد را با مهارت ‌های مختلف و در همه سطح گرد هم آورده و به ‌صورت گروهی محصولات بسیار متنوع را بسازند.

خواندن
قالب سازی در ایران

همچنین انعطاف‌ در تولید، از ماشین ‌آلات فراوانی استفاده می‌ کند که هم بسیار انعطاف ‌پذیر هستند و هم خودکار می ‌باشند. در تولید انعطاف ‌پذیر همه ‌چیز را به میزان کمتر مورد استفاده قرار می ‌دهند.  با توجه به تولید انبوه این مسئله در انعطاف ‌پذیری تولید بسیار پایین‌ تر می ‌آید هم چنین نیروهای مهندسی برای به وجود آوردن محصول جدید و زمانی ‌که برای ساخت محصول جدید و دیگر مراحل صرف می کنند با استفاده از انعطاف در تولید به ‌مراتب زمان آن‌ ها را کاهش می‌ دهد. همچنین می‌ توان موجودی ‌های مورد نیاز برای تولید یک محصول را با استفاده از این روش به‌ شدت کمتر کرد .

فلسفه انعطاف در تولید

تولید انعطاف‌ پذیر دارای یک فلسفه متفاوت نسبت‌ به انواع تولیدی ‌های دیگر دارد که رابطه مستقیم بین قیمت ،تعداد، کیفیت و سود برقرار می ‌کند. این اتفاق باعث شده که با توجه به تفکرات گذشته اتفاقات جدیدی در عرصه تولید رخ دهد. شاید مشکل زمین یکی از مشکلاتی باشد که سیستم تولید انعطاف ‌پذیر را شکل داده است. هر تولیدکننده ‌ای که بتواند خلاق باشد و در محیطی پویا و تحول صنعت امروزی موفق باشد کار بسیار با ارزشی انجام داده است.

مشخصات تولید دستی در مقابل تولید انبوه

در تولیدات دستی نیروی کاری نیاز داریم که در طراحی ماشین ‌کاری مهارت داشته باشد همچنین سازمان ها باید یک ملک داشته باشند. در تولیدات دستی ماشین‌ آلات چند منظوره استفاده می‌ شود همچنین تولید با حجم بسیار پایین انجام می ‌شود در مقابل تولید گر انبوه از متخصصان در طراحی و تولید محصولات استفاده می ‌کند که این محصولات با استفاده از نیروهای ماهر و نیمه‌ ماهر ساخته می‌ شود.

حجم تولید شده در تولیدگر انبوه بسیار بالا است و برای کم کردن هزینه‌ ها و افزایش کارایی هر نوآوری را کنار می‌ گذارد. همچنین محیط کاری در تولیدات انبوه برای کارکنان ملال‌ آور و سخت می‌ شود چرا که روش ‌های کاری در این نوع تولیدات یکسان و همواره یک ‌شکل می ‌باشند.در سمت مقابل در تولیدات انعطاف پذیر مزایای تولید دستی و تولید انبوه را یکجا جمع کرده و معایب این دو روش مانند قیمت بالای تولید دستی انعطاف ناپذیری تولید انبوه را کنار می گذارد .

خواندن
تنوع در تولید کارخانه در بازار های رقابتی

 

ماهیت فعالیت ‌های فروش

آخرین مطلبی که می‌خواهیم خدمت شما شرح دهیم ماهیت فعالیت‌ های فروش می ‌باشد موردی که بر روی پرسنل فروش و فعالیت ‌های فروش تاثیرگذار است منعطف بودن تولید می ‌باشد برای این‌ که پرسنل فروش و مهندسان اجرایی بتوانند با تقاضای جدید خود را وفق دهند باید به ‌طور گسترده آموزش دیده شوند و مقداری هم خلاق باشند. باید از دانش و تجربه کافی در این امر برخوردار باشد. هدف در انعطاف تولید مسئولیت ‌پذیری است به‌ طوری‌ که همه افراد در هر سازمان و هر محیطی که هستند باید مسئولیت ‌پذیر باشند. همچنین پرسنل فروش باید با مشتریان خود ارتباط قوی داشته باشند بیشتر به صحبت ‌های آن ‌ها گوش بدهد و نظرات آن ‌ها را در مورد کالا ها بداند.

انعطاف ‌پذیری تولید در شرکت ‌ها

 اساساً عامل موفقیت در این نوع سیستم ‌ها به ۳ مورد بستگی دارد :

مورد اول که بالاتر هم عنوان کردیم این است که تولید کنندگان باید به حرف‌ ها و نظر های مشتریان گوش بدهند فروشندگان باید مطالبی که از طریق مشتریان دریافت کرده ‌اند را در محصول اجرا کنند. در این سیستم‌ ها فروشندگان دائماً باید به نظریات مشتریان گوش بدهند و آن ‌ها را به شخص مربوطه مرتبط منتقل کنند.

این موارد با استفاده از طوفان مغزی یعنی خواستن از مشتریان که نظرات خود را بیان کنند یا این ‌که به محل کار مشتری بروند و اطلاعات لازم را کسب کنند یا فروشندگان باید خدمات پس ‌از فروش را ارائه دهند همچنین در محل کارخانه آزمایشگاه داشته باشند و از طریق پرسش ‌نامه نیز نظرات مشتریان خود را جویا شوند.

گروه فنی مهندسی استوک پلاست و شرکت آذر اندیشان طراح همواره با اطلاعاتی که خدمت شما ارائه می دهند پشتوانه شما در امر راه اندازی یک خط تولید پر درآمد و همچنین اطلاعاتی از همین قبیل می باشند. برای مشاوره با کارشناسان مجموعه می توانید با تلفن های موجود در وب سایت تماس حاصل فرمایید.

در کل انعطاف در تولید یعنی اینکه اگر یک فردی در حال حاضر خط تولید سبد 6 کیلویی یا 12 کیلویی داره و فصل های که سبد فروش نداره بتواند یک خط تولید دیگر مانند خط تولید قاشق چنگال چاقو یکبار مصرف در کنارش راه بندازد و از آن تولید سود ببرد .

جدیدترین مقالات

جدیدترین قالب های آماده

دسته بندی محصولات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *